Göz HastalıklarıMakaleSağlık Rehberiakıllı lens

AKILLI LENS NEDİR?

Halk arasında akıllı lens ( Göz içi Lens ) adı altında bilinen tıbben Trifokal lens olarak adlandırılan yapay mercektir.

 

AKILLI LENS’E NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Her insanın gözünün içerisinde doğal bir lens ( mercek ) bulunmaktadır . Bu lens hem saydam hem de elastik bir yapıya sahiptir. Yaş almaya bağlı olarak gözün içindeki doğal lensimiz önce esnekliğini kaybederek yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz, daha ileriki yaşlarda da saydamlığını kaybederek net görüş özelliğini kaybeder .

Yıpranmış olan doğal lensimizin yerine gözümüzün içine Akıllı Lens adı verilen yapay bir mercek yerleştirilerek hem yakın , hem uzak , hem de orta mesafede net görüş sağlayarak görme kusurlarımızı gidermiş oluruz . Bu olay hastaların yaşam kalitelerini yükseltmekle beraber hayatlarında da konfor sağlamaktadır .

 

AKILLI LENS KİMLERE TAKILABİLİR?

40 yaşını aşmış uzak , yakın ya da ara mesafelerde görme sorunu yaşayan hastalar;
Kornea kalınlığı uygun olmadığı için lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksek olan hastalar;

Ayrıca Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ve göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşayan hastalarda da Akıllı Lens uygulaması yapılabilir .

 

AKILLI LENS ( MERCEK ) KALICI MIDIR ?

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen Trifokal Lensler, bir kere yapılacak olan ameliyatla gözün içine yerleştirilir ve kişi hayatının sonuna kadar bu lensi kullanır.

 

AKILLI LENS KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR ?

Açık yada gizli şaşılığı olan hastalarda, Kornea yapısında düzensizlik bulunan hastalarda, sarı nokta hastalarında ve diyabete bağlı retina hasarı geçirmiş olan hastalarda Akıllı Lens uygulamasının yapılması uygun değildir.

 

AKILLI LENS OPERASYONU NASIL YAPILIR ?

Uygulama yaklaşık 10 dakika süren bir işlemde gerçekleşmektedir. Gözler özel ilaç ve sıvılarla önce yıkanarak dezenfekte edilir. Yapılan dezenfekte işlemi sonrası göz damlası ile uyuşturulur. Genel anestezi, bayıltma veya hastanede yatma söz konusu değildir. Uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı yada acı hissetmez . Operasyonda gözün içindeki deformasyona uğramış olan doğal lens çıkartılarak yerine Akıllı Lens’in yerleştirilmesi ile tamamlanır .

Ameliyat sonrası göz bandajlanarak hasta taburcu edilir. Bir gece göz bantlı kalır ve ertesi gün yapılan kontrolde gözden bandaj çıkartılmaktadır. Hasta aynı gün görmeye başlayarak günlük yaşantısına daha konforlu bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanır.