Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatıldığında dişin içinde bulunan gözenekler açılır ve bu sayede diş beyazlamış olur. Bu durumda gözenekler açılmış olduğu için dişte hassasiyet meydana gelebilir. Bu da hastalar tarafından dişlere zarar veriyor gibi bir algıya sebep olabilir.

Oysa ki diş beyazlatma işlemi yapıldığında dişin mine ve dentin dokularına hiç dokunulmaz. Yalnızca dişin gözenekleri açılmış olur.

Fakat hastaların beyazlık arzusu çok fazla olursa ve dişi haddinden fazla ve sık bir şekilde beyazlatmak isterlerse bu durumda tersine dişte doku kayıpları meydana gelmeye başlar.
Bu nedenle bazı dişlerin ancak belli bir seviyeye kadar beyazlatılabileceği ve diş beyazlatma işleminin 1-2 yıl gibi uzun aralıklarla tekrarlanabileceği konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nedir?

İnsanların diş renginden memnun olmamaları çok yaygın görülen bir sorundur. Diş renginin beyaz ve beyaza yakın olmaması insanları dış görünüşleriyle ilgili güvensiz hissettirebilir, hatta kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kişi fotoğraf çekilirken rahat gülümseyememe ya da konuşurken ağzını rahat açamama gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Tam da bu aşamada diş beyazlatma işlemleri tercih edilmelidir. Diş beyazlatma yöntemleri diş hekimleri tarafından da bizzat tercih edilmektedir. Diş beyazlatma işlemleri diş estetiği açısından önemlidir. İşlem esnasında özel teknikler uygulanır ve özel jeller kullanılır. Bu jeller ile lekeler giderilir ve diş rengi açılır.

Diş beyazlatma sonrasında elde edilen beyaz renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola ) ve sigara kullanım yoğunluğuna göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Dişte Lekelenmeler Neden Oluşur?

Dişte sararmaların ve lekelenmelerinin birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında başta günlük olarak çokça içilen çay, kave, sigara olmak üzere renklendirici maddeler barındıran gıdaların tüketilmesi gösterilebilir. Ayrıca yaş ilerledikçe diş yapısının değişmesi, uzun süre ilaç kullanımı ve yeterli olarak ağız bakımının yapılmaması da dişteki sararma ve lekelenmelerin sebebi olarak gösterilebilir.

Ofis Tipi Beyazlatma Yöntemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ofis tipi beyazlatmalar diş hekimleri tarafından klinik ortamda uygulanan beyazlatma çeşitidir. Bu tip beyazlatmada yoğun bir jel kullanılmaktadır. Ofis tipi beyazlatmalar sayesinde tek seansta iki üç setlik işlemler ile diş rengi bir kaç ton açılabilir. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilir.

Uygulamadan önce hastanın ağzına ayıraç konur. Diş etlerine de koruyucu yapılır. Bu aşamadan sonra ise jeller uygulanır. İşlem iki veya üç sette bir tekrarlanır. Dişlerin üstü işlemden sonra temizlenir ve aradaki fark gözlemlenir. Beyazlatmanın etkisini tam anlamıyla görebilmek için 24 saat beklemek faydalı olacaktır. Uygulama yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Ev Tipi Beyazlatma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ev tipi beyazlatmaları yine jeller aracılığı ile evde uygulanarak sararmaların ve lekelerin açılması işlemine denir. Bu işleme muayene olduğunuz hekim karar vermelidir. Karar verildikten sonra ilk olarak ölçü alınacaktır. Ölçüm alındıktan sonra plak hazırlanır. Plak hazırlandıktan sonra jeller sizlere teslim edilecektir. Hekiminizin uygun gördüğü doğrultuda beyazlatma işlemlerinizi yapabilirsiniz.