Son zamanlarda “kalp krizi” sözünü giderek daha çok duymakla kalmıyor, özellikle erken yaşlarda geçirilen kalp krizleri hakkında anlatılanlara da sıkça kulak misafiri oluyoruz. Neden mi? Çünkü çağımızın yeni tehdidi kalp ve damar rahatsızlıkları , yaşam tarzı ve beslenme biçimiyle doğrudan ilintili. Kalp ve damar sağlığı konusunda çok daha bilinçli olması gereken günümüz modern bireyleri için 5 basit kuralı, Özel Yunus Emre Hastanesi Kardiyoloji ve Dahiliye Uzmanı Dr. Mete Öç anlattı.


Sigaradan uzak durmak

Sigara kullanımı kalp ve damar sağlığı açısından en başta gelen risk faktörüdür. Sigara kan basıncında artışa, kanda pıhtılaşma eğilimine, iyi kolesterol seviyesinin düşmesine, damar sertliğine yol açar. Sigara kullananlarda kalp krizi riski, içmeyenlerden 2 kat daha yüksektir. Sigara kullanımı ani kalp ölümünün başta gelen başta gelen nedenidir. Sigara kullananlarda bu risk içmeyenlere göre 2-4 kat daha fazladır. Yakın çevresinde sürekli sigara içilen kişilerde de kalp hastalığı riski artmaktadır. Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp damar hastalığı ve inme riski sİgara kullanmayanlara göre çok daha yüksektir.

 

Spor yapmak

Kalp ve damar sağlığını korumak için mutlaka koşmamız gerekmez. Yeter ki haftada en az 5 gün, günde 30 dakika hızlı tempolu yürüyüş yapalım. Yapılan araştırmalarda; düzenli spor yapanlarda, hareketsiz yaşam sürenlere kıyasla, kalp krizlerinin %35 oranında daha az görüldüğü saptanmıştır. Düzenli spor yapmanın tansiyonu düşürdüğü, kilo vermeyi kolaylaştırdığı, iyi kolesterolü yükselttiği, şeker hastalığını önlediği ve stresi azalttığı görülmüştür.


Sağlıklı beslenmek

Hazır ve raf ömrü uzatılmış gıdalar yerine, taze ve temiz besinlerin tüketimi hedeflenmelidir. Taze sebze ve meyveler, bakliyat grubu besinler, tahıllar ve hayvansal ürünlerin hepsinden dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle hayvansal yağlardan ve margarin türü doymuş yağlardan uzak durmalı, az yağlı besinler tüketmelidir. Kalp koruyucu diyet olarak bilinen Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi zeytinyağı kullanılarak hazırlanmış sebze yemeklerinin ve Omega 3 yağ asitleri açısından zengin balığın soframızdan eksik edilmemesi çok önemlidir.


Stres kontrolü

Gergin, asabi, olaylara çabuk ve olumsuz tepki veren kişilerde, sakin, sabırlı, tolerans sahibi kişilere oranla kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Kişinin ailesi ve çevresiyle kaliteli zaman geçirmesi, sosyal ortamlardan uzak kalmaması kişinin kendini daha iyi hissetmesine yol açmakta ve ruh sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bu durum kişinin hastalıklara karşı bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir.


Kalp sağlığını etkileyen rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavisi

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği varsa, bunların erken dönemde belirlenip tedavi edilmesi kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklar kalp ve damarlar üzerinde ateroskleroz dediğimiz damar sertliği, plak oluşumu ve tıkanması süreçlerini tetiklemektedir. Kalp ve damar sağlığınızın korunmasında kan şekeri, iyi-kötü kolesterol ve kan basıncı değerlerinin belirli seviyelerde tutulmasının büyük önemi  vardır. Gerekli ölçümlerin düzenli olarak yapılması ve sağlıklı insanlar için belirtilen değerlere dikkat edilmesi, kalp sağlığının korunması açısından gereklidir.

Sigara kullananlarda kalp krizi riski, içmeyenlerden 2 kat daha yüksektir. Sigara kullanımı ani kalp ölümünün başta gelen nedenidir.Yakın çevresinde sürekli sigara içilen kişilerde de kalp hastalığı riski artmaktadır.